شرکت صنایع فرزانگان زاگرس

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

┼ تعداد افراد آنلاین : 3
┼ کل بازدیدها : 164280
┼ بازدید های امروز : 298
┼ بازدید های دیروز : 277

مقایسه روشهای مختلف تولید نور در چراغ ها


برای مقایسه بازده روش‌های مختلف تولید نور و توجیه اقتصادی پروژه‌های روشنائی، باید راندمان نوری یا لومن بر وات کـل مجمـوعه چراغ در نظـر گرفته شود نه فقط لامپ تولید کننده نور. چون آنچه مهم است مقایسه بین مقدار نور دریافتـی روی سطح کار است نسبت به پولی که برای به‌دست آوردن آن نور پرداخته می‌شود.
 لذا قبل از ارائه نتایج آزمایش‌های میدانیِ چراغ‌ها، توجه به موارد ذیل ضروری به نظر می‌رسد:
1- بر اساس آزمایش‌ در شرایط واقعی، بین 15 تا 35 درصد از نور تولیدشده در چراغ‌هائی با لامپ‌های بخارسدیم، متال‌هالاید و بخار جیوه قبل از خروج از چراغ، بخاطر انعکاس‌های متعدد در رفلکتور و جذب مجدد نور در لامپ به هدر می‌رود. این مطلب برای تمام چراغ‌های فلورسنت و کم‌مصرف که درون بدنه قراردارند نیز صادق است.
ولی در چراغ‌های LED ایجاد و انتقال نور به گونه‌ای است که هیچ مقداری از نور، جذب رفلکتور یا خود لامپ نمی‌شود چون اصولا این نوع لامپ به رفلکتور نیاز ندارد و نور بطور مستقیم از قطعه الکترونیکی مولد نور به سطح کار(مثلا خیابان) می‌رسد.
2- در مورد چراغ‌های خیابانی وپرژکتور‌های معمولی به دلیل ناتوانی در جهت‌دهی دقیق به نور، حداقل 30% از نور خروجی، به‌صورت آلودگی نوری به مناطقی می‌تابد که اصلا مدنظر نبوده‌است و اغلب مواقع این نور مزاحم نیز هست. همگی ما هنگام عبور از فراز شهرها با هواپیما، هنوز می‌توانیم نور مستقیم چراغ‌های خیابانی را ببینیم!
این درحالی است ‌که در چراغ‌های‌ LED برای جهت‌دهی دقیق به نور، از لنز استفاده‌ می‌شود. لذا نور تولید‌شده فقط سطح کار مورد نظر (مثلا سطح خیابان)  را ضمن حصول یکنواختی روشن می‌کند.
3- تجهیزات راه‌اندازی لامپ‌های معمولی مانند چوک  و استارتر و....  تا 20 درصد کل انرژی تحویلی به لامپ را در خود به تلفات تبدیل می‌کنند.
اما تجهیزات لازم برای روشن‌کردن چراغ‌هایLED   که با نام LED درایور شناخته‌می‌شوند اگر درست ساخته شده‌باشند، تلفات بسیار کمتری دارند. این مقدار برای LED  درایورهای خوب، کمتر از %10 است.   
نتايج تست‌هاي ميداني با توجه به موارد بالا:
یک چراغ خیابانیLED  با مصرف برق 35 W،
مثل یک چراغ‌ خیابانی بخار جیوه200W،
یا مثل یک چراغ فلورسنت یا کم‌مصرف با قاب رفلکتوردار130W،
یا مثل یک چراغ‌ خیابانی متال‌هالاید 100W،
یا مثل یک چراغ‌ خیابانی بخار سدیم 80W
نور به سطح کار تحویل می‌دهد.
در کلیه آزمایش‌های فوق، براي چراغ‌هاي غير LED خازن جبران ساز لحاظ شده‌ و توان اکتیو مقایسه شده‌است.
در چراغ LED فوق از LED Driver ساخت شرکت صنایع فرزانگان زاگرس با مشخصات ذيل استفاده شده‌است.
POWER FACTOR>0.95      ,      THDI<%20     ,      EFFICIENCY:Up to%90
 
© حقوق کپی برداری برای شرکت صنایع فرزانگان زاگرس محفوظ می باشد . طراحی و برنامه نویسی توسط طراحی و توسعه وب سایت صبا